Terapia Manualna

Technika masażu wisceralnego polega na manualnej pracy na narządach wewnętrznych.
Terapia wisceralna ma na celu usprawnienie funkcjonowania narządów w obrębie jamy brzusznej, ale nie tylko. Ponad 50 lat temu przeprowadzono badania na 5000 pacjentów szpitalnych pod kątem dysfunkcji somatycznych i ich korelacji. Wyniki wykazały że:

  • u pacjentów z zapaleniem zatok, zapaleniem migdałków, dolegliwościami przełyku lub wątroby lokalizowano więcej zmian w obrębie kręgosłupa piersiowego;
  • u pacjentów z zapaleniem żołądka, wrzodem dwunastnicy, odmiedniczkowym zapaleniem nerek, przewlekłym zapaleniem wyrostka robaczkowego i pęcherzyka żółciowego częściej obserwowano dysfunkcje somatyczne w obszarze kręgosłupa piersiowego (Th5-Th12);
  • i wiele innych.

Należy zwrócić uwagę, na wyżej wymienione dysfunkcje, aby uświadomić pacjentowi, że dolegliwości bólowe w obszarze kręgosłupa, mogą również mieć przyczynę w układzie trzewnym. Dlatego bardzo często nie przywiązujemy wagi do tego, co się dzieje w naszym brzuchu i nie zdajemy sobie także sprawy, że w jamie brzusznej znajduje się źródło wielu problemów zdrowotnych.
Między innymi:

  • gastryczne;
  • ginekologiczne;
  • psychiczne;
  • ortopedyczne.

Jama brzuszna posiada bardzo rozbudowany układ mięśniowo-powięziowy. Układ składający się z setek powiązań powięziowych oraz mięśni. Na skutek niewłaściwej diety, braku ruchu, czy nieprawidłowego stylu życia jego poszczególne elementy mogą sztywnieć i przestać spełniać swoje funkcje.
Dlatego terapia trzewna wspomaga pracę układów:

  • mięśniowo- szkieletowego;
  • powięziowego;
  • żołądkowo-jelitowego ( żołądek, trzustka, wątroba, śledziona, pęcherzyk żółciowy, jelito cienkie, jelito grube);
  • moczowo-płciowego ( narządy płciowe damskie i męskie tj. pęcherz moczowy, macica, prostata, jajniki, jajowody, moczowody, nerki)
  • oddechowego i układu krążenia.

W Polsce kinesiotaping rozwija się od 2004 roku, lecz pierwszy raz świat zobaczyły te magiczne plastry już w roku 1988 na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu. Na początku miały zastosowanie tylko w sporcie, lecz po pewnym czasie pojawiły się możliwości usprawnienia chorych szczególnie w przypadku dotyczących dolegliwości bólowych oraz w istniejących przeciwwskazaniach dla niektórych form fizjoterapii. Daje to możliwość w wdrążeniu rehabilitacji na wczesnym etapie, chociaż plastry mają wiele innych zastosowań, min.:
– normalizacja napięcia mięśniowego – taśmy zwiększają lub obniżają napięcie włókien mięśniowych, jest to zależne od zastosowanej aplikacji, przede wszystkim od kierunku i napięcia taśmy.
– poprawa funkcji krążenia limfatycznego i mikrocyrkulacji – uniesienie skóry dzięki taśmą zwiększa przestrzeń między warstwami skóry, co poprawia fluktuację płynu limfatycznego, oraz odpływu krwi z danego obszaru np. krwiaka.
– działanie przeciwbólowe – ucisk taśm na skórę a zatem na receptory bólowe i tarcie pomiędzy tkankami jest mniejsze i dlatego ból się zmniejsza.
– poprawa elastyczności tkanki – tajpy mają korzystne zastosowanie w bliznach lub restrykcjach tkankowych, poprzez delikatne naciąganie tkanki skórnej względem tkanki podskórnej.
– korekcja zaburzeń funkcji stawów obwodowych – dzięki poprawie stabilizacji poprzez odpowiednie przyklejenie taśm.
Długość działania tajpów jest zależne od miejsca naklejenia, ich właściwości utrzymują się około 5 dni. Nie zalecamy samodzielnej aplikacji, ponieważ można doprowadzić do zwiększenia dolegliwości bólowych lub spowodować zaburzenia przepływów płynów w miejscy przyklejenia taśm.